Lek na młodość! Zjazd Absolwentów z okazji 75 – lecia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Lek na młodość! 

Zjazd Absolwentów z okazji 75-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 

Któż nie chce odmłodnieć? Chirurg kosmetyczny, specjalne zastrzyki, dieta i sport? Ach, jest  jeszcze inna metoda. Milsza i od razu skuteczna: udział w Zjeździe Absolwentów. Do matecznika  wróciło wiele osób, które studiowały w Uniwersytecie Ekonomicznym (wcześniej WSH, WSE i AE).  Wielopokoleniowe spotkanie, 24 września 2022 roku, zgromadziło, rano i wieczorem, łącznie 350  osób z całej Polski. Najliczniej reprezentowane były roczniki lat 70-ątych, następnie 80-ątych i 60- ątych. Z lat 50-ątych pojawiło się kilka osób i kilkanaście – z XXI wieku. 

Święto w murach uczelni, oczywiście, z odśpiewaniem „Gaudeamus igitur” było mniej  pompatyczne niż przed laty. Bez tóg i obowiązującej celebry, ale – niezwykle sympatyczne.  Prowadzący – Tadeusz Szymczak, szef Stowarzyszenia Absolwentów zaproponował formułę  używania wyłącznie imion, bez tytułów i funkcji. Zasugerował także utworzenie kapsuły czasu,  czyli rodzaju kapitału wspomnień każdego rocznika i wzbogacenia tym samym uczelnianego  archiwum. 

Przekazał jeszcze ważną informację dot. Stowarzyszenia (jest poniżej). 

Wypowiedzi przedstawicieli władz UE były syntetyczne i bardzo ciepłe w przekazie. Andrzej  (tj. JM Rektor, prof. A. Kaleta) mówił o wybranych zmianach (studenci wybierają kierunki, a nie  wydziały – jak kiedyś; przybywają nowe obiekty i nowe jednostki, modernizuje się stołówka, klub  Simplex itd.). Niezmiennie jednak uczelnia chce być liderem zmian – prowadzić badania naukowe  inspirowane praktyką gospodarczą i zintensyfikować współpracę z otoczeniem, bliższym i  dalszym. Bogusław (prof. B. Fiedor) – jako starosta Rady Absolwentów, mianowanej przez rektora  w 2018 roku, deklarował wsparcie dla kontaktów wychowanków i Alma Mater. 

Jędrzej (prof. J. Chumiński, znawca historii uczelni) nawiązał do pierwszego wykładu w  1947 roku, wygłoszonego przez prof. Wincentego Stysia. – Od początku wyraźne były  akademickie aspiracje. Powstało tu wiele szkół naukowych. Prężnie się rozwijały i dowodziły, że  uniwersytet zawsze był nowoczesny i doceniany. W świetnej kondycji doczekał teraz jubileuszu  75-lecia, w 2022 roku. 

Potem zabrało głos kilkanaście osób. Na tę „wolną trybunę” złożyły się wspomnienia o  wykładowcach, studentach i pozastudenckim życiu. Przywoływano rajdy, Ekonomalia, imprezy  sportowe i klubowe, organizacje społeczne, czasy przemian… Niejednemu łza się w oku zakręciła,  czasem wzruszenie ścisnęło gardło. Odezwały się sentymenty, ale ta pigułka na młodość  wszystkim poprawiła samopoczucie. 

Jeszcze bardziej wzrosło uniesienie podczas wieczoru tanecznego w hotelu Novotel  Wrocław Ibis (d. hotel Wrocław). Do tańca przygrywał Sebastian Sochanowski (również wokal i  saksofon). Parkiet okazał się wręcz za mały. Występ dali też Henryk i Janina Klin (przed laty  zakładali kabaret w Simplex-ie). Jednak najcenniejsze były rozmowy przy stołach i w kuluarach.  Pomieszały się roczniki i… języki. Będzie to widać w zapisie filmowym. Na jego potrzeby, pytani  przez Gosię Garbacz – też absolwentkę, balowicze mówili o świetnej atmosferze wieczoru. I o  dobrej aurze studiowania. Nie obyło się bez anegdot z tamtych lat i tęsknoty za uczelnią. Dała im  dobre podstawy i możliwości zawodowe oraz niepowtarzalny klimat jednego kampusu. Ech, magia  wspomnień! 

Odnowiły się koleżeńskie kontakty, zawiązały także nowe znajomości. Wymieniano się  wizytówkami oraz numerami telefonów. Było radośnie i serdecznie. Jest pamiątkowy film z imprez  – porannej i wieczornej, dzięki Markowi Czajkowskiemu.

Dominuje powszechne zadowolenie, że znów możemy być blisko i razem. Bezpośrednie  spotkania w przyjaznym gronie dają siłę i motywują na przyszłość. Czy jeszcze wątpicie, że to  najlepsze lekarstwo na odmłodzenie?! 

Małgorzata Garbacz 

Menedżer Prasowy (wolontariat) UTW w UE 

WAŻNE INFORMACJE 

Tadeusz Szymczak – prezes Stowarzyszenia Absolwentów WSH, WSE, AE i UE poinformował, że 27 października 2022 r. (czwartek, o godz. 16; budynek P, sala 1) odbędzie się WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW, w celu wybrania nowego Zarządu  Stowarzyszenia Absolwentów, na kadencję 2022 – 2025. Będzie to zatem Zgromadzenie  sprawozdawczo-wyborcze. 

Organizatorami Zjazdu Absolwentów 75-lecia byli członkowie Zarządu Stowarzyszenia  Absolwentów – Halina Piskorz, Leszek Długołęcki, Alicja Dolińska, Jadwiga Gogolewska; spontanicznie dołączyła Monika Martynkiewicz-Frank, absolwentka z 2000 r.  Wszystkim składamy serdeczne podziękowania za przygotowanie i realizację dwóch odsłon  Zjazdu, porannej i wieczornej. Kolejne udane imprezy do albumu wspomnień każdego  uczestnika. 

M.G.

 

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

24 września 2022
Expired!

Czas

All Day
error: